دات نت نیوک
admin
/ دسته ها: اخبار و مقالات

وزن مؤثر لرزه‌ای

وزن مؤثر لرزه‌ای

وزن مؤثر لرزه‌ای وزنی است که در هنگام زلزله مشارکت می‌کند .

دربند 1.1.3.3 از استاندارد 2800 درجایی که درباره نیروی برشی پایه مباحثی را مطرح می‌کند، به بحث درباره وزن مؤثر لرزه‌ای می‌پردازد. یکی از موارد بسیار مهم این است که برای محاسبه وزن مؤثر لرزه‌ای باید بار زنده به‌صورت تخفیف نیافته مدنظر قرار گیرد.

وزن مؤثر لرزه‌ای (W)= بار مرده + وزن تأسیسات ثابت و دیوارهای تقسیم‌کننده + درصدی از بار زنده و برف

برای محاسبه وزن لرزه‌ای در بام، به دلیل احتمال کم حضور بار برف و بار زنده ، آن‌ها را به‌طور هم‌زمان در نظر نمی‌گیریم و مقدار حداکثر بار برف و بار زنده ملاک محاسبات قرار می‌گیرد. 
وزن ناشی از تیغه بندی‌های داخلی ساختمان در اکثر موارد به‌عنوان بار زنده در نظر گرفته می‌شود ولی با توجه به تعریف وزن مؤثر لرزه‌ای در استاندارد ۲۸۰۰، وزن تیغه بندی‌های داخل ساختمان حتماً باید به‌طور کامل در محاسبات وارد شود و آن‌ها را در محاسبات وزن لرزه‌ای جزء بار زنده در نظر نمی‌گیریم.

چرا بار Mass را در نرم‌افزار ایتبس وارد می‌کنیم؟

 

 

 

در محاسبه دیوارهای طبقه در نرم‌افزار ایتبس وزن هر طبقه برابر است با وزن دیوارهای روی آن طبقه اما مطابق استاندارد 2800 ، نصف وزن دیوارهای روی طبقه به‌علاوه نصف وزن دیوارهای زیر آن طبقه ملاک عمل هست بنابراین از باری به نام mass یا wall برای اصلاح اختلاف این دو استفاده می‌شود.

 

 

نکته : در نرم‌افزار ایتبس برای اصلاح بار دیوارها، بار را بانام  wall  (یا mass) و از نوع other تعریف می‌کنیم، به دلیل اینکه اگر بار را از نوع dead تعریف کنیم در ترکیب بارهای طراحی حضور پیدا می‌کند و در طراحی تیر و ستون‌ها دخیل می‌شود ولی واقعیت این است که این بار بر روی تیرهای پیرامونی طبقه حضور ندارد و فقط برای اصلاح جرم به‌کاربرده می‌شود. 

 

 

مطلب قبلی آشنایی با ضریب شتاب مبنای طرح (A)
مطلب بعدی خاموت گذاری ویژه در ستون‌ها
Print
36 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x