نکات اجرایی

موضوع مقاله : تاورکرین یا جرثقیل برجی

تاور کرین

تاورکرین

تاور کرین چیست؟

تاورکرین نوعی جرثقیل برجی است که اجسام سنگین را تا ارتفاع معینی بالا برده و سپس اقدام به جابجایی آن در شعاع‌های گوناگون می‌کند. تاور‌کرین‌ها (جرثقیل برجی)، شکل مدرنی از اهرم های تعادلی هستند. معمولا پایه تاورکرین (پایه تثبیت) در بتن مسلح قرار می‌گیرد و گاهی اوقات به بخش هایی از سازه و یا ساختمان هم، توسط کمربند مهار می‌شود.

تاورکرین‌ها به سه دسته ثابت، متحرک و بالارونده تقسیم می شوند. تاور کرین های متحرک شعاع عملیاتی وسیعی دارند و ارتفاع زیادی را تحت پوشش قرار می‌دهند که خود به سه دسته ریلی، جاده‌ای و شناور تقسیم می‌شود. تاورکرین بالارونده روی بناهای در حال ساخت قرار می گیرند و با افزایش ارتفاع ساختمان بالا می رود. از این نوع تاورکرین نیز در صنعت برج سازی و ساخت آسمان خراش‌ها و پل‌ سازی استفاده می‌شود.

تاورکرین متحرک
 تاورکرین بالارونده

انواع تاورکرین:

- تاورکرین خود نصب شونده یا خود کششی

این نوع تاورکرین به صورتی طراحی شده است که توانایی حمل نقل با سرعت مناسب را دارا می باشد و از طرفی سرعت نصب سریعی نسبت به دیگر مدل های تاورکرین دارد. این تاورکرین قدرت پیش ران و نصب و راه اندازی خود را از ژنراتور و موتور مخصوص خود می‌گیرد که در درون سیستم تاورکرین تعبیه شده است و کمک شایانی به قدرت مانور آن می کند و بازدهی این مدل را بطور قابل ملاحضه ای بالا می برد.

- تاورکرین کمک نصب شونده یا کمک کششی

منبع تغذیه انرژی حرکتی این مدل تاورکرین از منبعی بیرونی می‌باشد که این منبع معمولا برق است. این سیستم توانایی جابجایی خودکار را همچون مدل خودکششی ندارد و می بایست بوسیله سیستم حمل شونده مخصوص خود حمل و نقل شود.

- مدل های تاور کرین کمک نصب شونده یا کمک کششی

بعضی از این مدل های تاورکرین کمک نصب شونده دارای جثه و ابعادی بزرگ هستند و برای جابجایی اجسام بزرگ در ارتفاعات بالا از آنها استفاده می شود این تاورکرین ابعاد خود را از قطعات مخصوص به خود و سکشن‌های ارتفاع دهنده می‌گیرد و دارای دو مدل عمده تاور کرین کمک نصب شونده(کمک کششی) صلیبی و تاور کرین کمک نصب شونده(کمک کششی) بوم خشک یا سری R است.

اجزای کلی تاور کرین:

1. فلش (Jib) یا بازوی کار تاور‌کرین و کنفلش (Counter Jib) یا بازوی تعادلی تاور کرین

فلش تاورکرین از کنارهم قرار گرفتن چندین استراکچر تشکیل میشود که با پیچ به یکدیگر متصل میشوند. طول این قطعه به نوع تاور کرین و ظرفیت آن بستگی دارد. وظیفه اصلی فلش تاور کرین حمل بار است. به همین علت نیز به آن بازوی عامل می‌گویند. شاریوت تاورکرین یا قلاب با حرکت افقی روی فلش بار را از مرکز جرثقیل برجی دور یا به آن نزدیک می‌کند. این قطعه در واقع از یک طرف به گردان تاورکرین متصل بوده و سر آن بوسیله کابل یا میله آهنی به تاج متصل می‌گردد.


pengertiannya dan jenis jenis alat berat craneفلش یا بازوی کار

2. کن فلش تاور کرین (کانترجیب یا بازوی تعادل)

در مقابل فلش تاور کرین ، کن فلش قرار دارد. وظیفه اصلی این قطعه حفظ تعادل جرثقیل بوده که به همین علت به آن بازوی تعادل نیز میگویند. این تعادل بوسیله اتصال وزنه‌های بتنی به انتهای کن فلش تاور کرین صورت می‌گیرد. عموما طول این بخش از فلش کوتاه‌تر است و جهت مونتاژ ، سرویس و نگهداری بدلیل نیاز به عبور و مرور اپراتور دارای راهرو و نرده می‌باشد. کن فلش نیز مانند فلش از یک طرف به بخش گردان تاورکرین متصل بوده و از طرف دیگر نیز آزاد و بوسیله کابل یا میله‌های فلزی به تاج متصل می‌گردد.

3. واحد گردان تاور کرین (و کله قندی در تاور کرین های قدیمی)

واحد چرخان که شامل چرخ دنده و موتور می‌باشد، امکان گردش تاور را توسط یک یا دو الکتروموتور فراهم می‌آورد. این بخش به نوعی جداکننده قسمت دکل (سکشن های ارتفاعی) از قسمت‌های بالایی تاور‌کرین است. دلیل این امر نیز این است که قسمت‌های بالایی نیاز به چرخش جهت جابجایی اجسام سنگین دارند و قسمت‌های پایین باید ثابت باشند. واحد چرخان تاور کرین برای حرکت از چرخ دنده و موتور استفاده می‌کند و معمولا یک یا دو الکتروموتور در آن تعبیه شده است.

 2016 07 16 318 e1477418915414

واحد گردان تاورکرین

4. دکل یا سکشن‌های ارتفاعی تاور کرین

 بدنه اصلی تاورکرین و قسمت برجی شکل جرثقیل را دکل آن تشکیل می‌دهد که از اتصال سکشن های ارتفاعی به یکدیگر ساخته می‌شود. این اتصالات بوسیله پین و اشپیل یا پیچ و مهره انجام می‌گیرد.

قطعه دکل

 

دکل

5. کاج تاور کرین (قطعه ارتفاع دهنده)

از این قطعه جهت ارتفاع دادن تاور استفاده می‌شود. این قطعه با واسطه قرار گرفتن بین قطعات ارتفاعی جای یکی قطعه ارتفاعی دیگر را باز می کند و در این حالت می توان قطعه ارتفاعی جدید اضافه کرد. این قطعه طبیعتا از قطعات ارتفاعی بزرگتر می‌باشد.

کاج یا قطعه ارتفاع دهنده

 

6. پایه تثبیت (استراکچر پایه)

معمولا با توجه به اینکه پایه های تاور کرین از چه نوعی باشد این قطعات متفاوت می باشد. در حالت فیکس این قطعات شامل پایه‌هایی می باشد که در بتن جایگذاری می شوند.

پایه تثبیت

 

 

کاربردهای تاورکرین

• برج سازی
• سدسازی
• سیلوسازی
• پل سازی
• ساختمان سازی
• حمل کالا در بنادر
• جا به جایی و بلند کردن قطعات سنگین و بزرگ مثل ژنراتورها و قطعات بتنی و فلزی در صنایع

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

logo-samandehi

مجموعه تاوات‌‌

دفترمرکزی : تهران، کارگرشمالی، بعد از تقاطع فاطمی، کوچه دیدگاه، پلاک ۳

تماس:۸۸۹۵۱۲۷۹ - ۰۲۱

روابط عمومی : داخلی ۱۰۲

مشاور : ۳۵۳۱۰۳۸ - ۰۹۰۱

  امور نمایندگی سازه ۹۰ :

۸۸۹۵۷۸۳۹ - ۰۲۱

۱۰۲۳۳۶۴ - ۰۹۹۱

پیوستن به ما

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه عضوشوید .از آخرین اخبار مطلع شوید.

کلیه حقوق این سایت برای مجموعه فنی مهندسی تاوات محفوظ میباشد .
۰۲۱-۸۸۹۵۱۲۷۹
 تهران، خیابان کارگرشمالی، بعد از چهارراه فاطمی، کوچه دیدگاه، پلاک ۳